Dziś proponuję Wam zrobienie swojego własnego cukru waniliowego. Nie jest to nic trudnego, robi się go zaskakująco szybko, a smak, zapach i aromat stukrotnie przewyższają ten kupiony w sklepie.
Czy zauważyliście, że to, co kupujemy, sądząc że jest to cukier waniliowy, ma na opakowaniu napis ''CUKIER WANILINOWY''? Jak się zapewne domyślacie, z prawdziwą wanilią ma to niewiele wspólnego...
Czym wobec tego jest wanilina? To nic innego, jak syntetycznie pozyskany związek zapachowy. Muszę przyznać, że nazwa jest myląca. Wanilia - wanilina. Cukier waniliowy - cukier wanilinowy. Łatwo się pomylić, prawda?
Ponieważ wanilia jest dość droga, przemysł znalazł sposób na zastąpienie jej właśnie waniliną - wyżej wspomnianym środkiem zapachowym. Czyli mówiąc w skrócie, w sklepach kupujemy ''perfumowany cukier''' :)
A tymczasem wystarczy mieć w domu laskę wanilii i trochę cukru...
Przygotuj:
- pół szklanki drobnego cukru, np Diamant
- laskę wanilii
- mały słoiczek z zakrętką
- nóż i łyżeczkę
- deskę do krojenia
Laskę wanilii przekrój na pół. Następnie ostrożnie rozetnij ją nożem wzdłuż boku i rozchyl. Zobaczysz wilgotne, drobniutkie, czarne i pachnące ziarenka wanilii.
Teraz musisz ostrożnie je wydłubać. Możesz się zdziwić, bo wcale nie ma ich tam aż tak dużo.
Po wydłubaniu ziarenek po prostu wsyp je do słoiczka z cukrem. Gdy robiłam cukier waniliowy po raz pierwszy, zdziwiłam się, bo byłam przekonana, że ziarenek będzie o wiele więcej :) jednak tyle w zupełności wystarczy. Teraz wystarczy zakręcić słoiczek i mocno nim potrząsnąć, żeby wszystko ładnie nam się wymieszało.
Do słoiczka można dodać też pocięte kawałki wanilii. Pięknie pachną, i dodatkowo dodadzą aromatu naszemu cukrowi, i oczywiście fajnie wyglądają w słoiczku :) :)
Jeśli chodzi o dawkowanie, to jedna łyżeczka od herbaty dodana np do ciasta, w zupełności wystarczy. I ciasto będzie pięknie pachniało wanilią :)
A Wy robicie cukier waniliowy? :)
![]() |
(cukier waniliowy) |
Smacznego!!!!
konfekcjonowanie towaru oznacza precyzyjne pakowanie i przygotowywanie produktów do sprzedaży lub dalszej dystrybucji, przy czym każdy etap jest dostosowany do rodzaju asortymentu. Proces ten obejmuje m.in. etykietowanie, porcjowanie oraz zabezpieczanie wyrobów, tak aby zachowały one swoją jakość podczas transportu i magazynowania. Firmy specjalizujące się w tych usługach korzystają ze specjalistycznych maszyn, by skutecznie chronić towary przed uszkodzeniami. Odpowiednio przeprowadzone konfekcjonowanie wspiera też budowanie pozytywnego wizerunku marki.
OdpowiedzUsuń