poniedziałek, 4 grudnia 2017

Bezglutenowe ciasto marchewkowe




   Jesień nie każdy lubi. Raz jest pięknie, słonecznie, kolorowo, a za chwilę słońce ucieka za chmury, z których zaczyna lać deszcz, a wiejący wiatr zdziera z drzew piękne kolorowe liście. Są różne sposoby, by umilić sobie ten jesienny czas - najłatwiej można to zrobić w kuchni.
   O tym, że ciasta z warzywami są wyjątkowo smaczne, wiemy wszyscy. Ja tym razem pokusiłam się o zrobienie bezglutenowego ciasta marchewkowego - żeby było jeszcze zdrowiej. A właściwie, to żeby w ogóle było zdrowiej. Bo sam dodatek marchewki do ciasta nie sprawi magicznie, że ono stanie się zdrowe... ;)



   Ciasto jest wyjątkowo delikatne, dobrze wyrośnięte i nic nie czuć, że nie ma glutenu (nawet mój tata się nie poznał, że to na jakiejś ''dziwnej mące'', tylko zajadał ze smakiem z kolegą, czyli podróba jest naprawdę zacna:))
   Jest wilgotne w środku, wydziela delikatny, upojny, korzenny zapach, a dodatek siekanych orzechów w środku sprawia, że fajnie chrupie :) Polane lukrem i posypane skórką po0marańczową - słodka, zdrowa rozpusta... :)

   Przygotuj:
   Ciasto:
-  150g startej marchewki (to będą jakieś 2-3 większe egzemplarze)
-  50g orzechów włoskich
-  1 niepełna szklanka oleju
-  niepełną szklankę cukru
-  3 jajka
-  200g bezglutenowej mąki (użyłam ryżowej)
-  po 0,5 łyżeczki sody i bezglutenowego proszku do pieczenia
-  1 łyżeczka przyprawy korzennej bezglutenowej
-  1,5 łyżeczki kakao/karobu
   Lukier:
-  1 szklanka cukru pudru
-  sok z 0,5 cytryny
-  opcjonalnie odrobina wrzątku
   Dodatkowo:
-  skórka pomarańczowa do dekoracji

   Mąkę przesiewamy razem z proszkiem do pieczenia i sodą. Dodajemy cukier. Miksując, stopniowo dolewamy cienkim strumieniem olej.







   Nadal ubijając, dodajemy po jednym jajku.









   Dodajemy startą marchewkę i posiekane orzechy. Delikatnie mieszamy łyżką do połączenia składników.
   Przelewamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w 190 stopniach do suchego patyczka, czyli około 40-50 minut.
   Po upieczeniu studzimy,
   Przygotowujemy lukier: w wysokim naczyniu umieszczamy cukier puder i sok z połowy cytryny. Miksujemy, w razie potrzeby dolewając odrobinę wrzątku. Gotowym lukrem polewamy ciasto i posypujemy skórką z cytryny.
   Odstawiamy na przynajmniej 2h.




Smacznego!!!!




Brak komentarzy :

Prześlij komentarz