czwartek, 18 lutego 2016

Gulasz przypalany z papryką konserwową


   Znacie kogoś, kto nie lubi gulaszu? Bo ja nie znam... :) a jeśli znam, to ktoś mi się tu do czegoś nie przyznał :)) Dzisiejszy wpis dotyczy czegoś w rodzaju ''gulaszu awaryjnego'', kiedy to nachodzi nas wściekła i nieprzemożona ochota na gulasz, a w domu mamy tylko słoik papryki konserwowej. Ale Anka i na to znajdzie sposób...



   Przygotuj:
-  około 1kg chudej łopatki lub szynki
-  mąkę jasną, pszenną
-  1 dużą marchewkę lub 2 mniejsze
-  duży słoik papryki konserwowej
-  1 dużą cebulę
-  3 ząbki czosnku
-  tłuszcz do smażenia (najlepiej smalec)
-  2 liście laurowe
-  2-3 kulki ziela angielskiego
-  sól, pieprz do smaku
-  słodką paprykę w proszku
-  majeranek
-  natkę pietruszki do posypania


   Mięso kroimy w średnią kostkę i obtaczamy w mące. Smażymy na rozgrzanym smalcu, starając się je lekko przypalić. Przekładamy do garnka, nie wylewając jednak całego tłuszczu.

   Cebulkę kroimy w kosteczkę (nie musi być bardzo drobno), czosnek drobniutko siekamy. Marchewkę ścieramy na dużych oczkach tarki, a paprykę ze słoika odsączamy i kroimy w paseczki. Najpierw wrzucamy na patelnię czosnek i cebulkę. Kiedy cebula się zeszkli, przekładamy ją do garnka z mięsem. Teraz na patelni ląduje marchewka i papryka. Smażymy je kilka minut i również próbujemy troszeczkę przypalić. Nie obawiaj się, że gulasz będzie kwaśny, jeśli dodasz do niego słoik papryki konserwowej... smak jest bardzo przyjemny :)

   Zawartość patelni przekładamy do garnka i tam razem smażymy jeszcze kilka minut. Nie dolewamy oleju, nie dokładamy smalcu - wystarczy tyle, ile już daliśmy. 
   Przesmażoną całość zalewamy taką ilością wody, aby przykryła mięso (ja zalewam gorącą wodą z czajnika). Wrzucamy liście laurowe i ziele angielskie, dodajemy sól (z solą nie przesadzamy, pamiętamy że papryka jest konserwowa), pieprz i czerwoną paprykę. Gotujemy na wolnym ogniu około 40-45 minut, od czasu do czasu mieszamy. Po tym czasie możemy zagęścić gulasz mąką lub dolać trochę wody, jeśli uważamy, że jest za gęsty. Dosypujemy porządną łychę majeranku. Gotujemy jeszcze chwilę.
   Podajemy z tłuczonymi ziemniakami lub kaszą jęczmienną, posypujemy natką pietruszki. Jako dodatek świetnie sprawdzają się tu ogórki konserwowe.



Smacznego!!!!


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz